مادون قرمز

با ما همراه باشید با تعریف مادون قرمز

مادون قرمز

عموما سالمندان از بیماری هایی نظیر خستگی مزمن، ارتروز، جراحات ناشی از زمین خوردن، دردهای مزمن، درد مفاصل و کمر، بالا رفتن فشار خون، مشکلات خواب و … رنج می برند. تغییر برخی عادات زندگی و رژیم غذایی بخشی از روند درمان این بیماران است. درمان طبیعی و موثر دیگری که استفاده می شود استفاده از خواص لامپ مادون قرمز فیزیوتراپی برای این افراد است. نور مادون قرمز، نور مرئی است که توسط نور خورشید ساطع می شود. درمان با لامپ مادون قرمز و استفاده از خواص لامپ مادون قرمز فیزیوتراپی که از انرژی پایین این طیف استفاده می کند صورت می گیرد. این درمان، درمانی امن و طبیعی است و در درمان بیماری های مختلف نظیر آرتروز،درد ماهیچه، اسپاسم و … است.

فواید درمان از طریق لامپ مادون قرمز کمک به از بین رفتن سموم بدن از طریق تعریق، کمک به کاهش استرس، بهبود جریان لنفاوی،تقویت سیستم ایمنی بدن، افزایش جریان عمیق خون در بافت ها می شود. اشعه مادون قرمز قادر است تا عمق سه اینچی نفوذ کند و این نفوذ گرما باعث می شود ارگان های داخلی بدن و ماهیچه ها تسکین پیدا کند ودر اثر آن درد کاهش می یابد.

تحقیقات نشان می دهد اشعه مادون قرمز قادراست اتصال بافت ها را انعطاف پذیرتر کرده و حرکت مفاصل را بیشتر کند و سطح اندرفین را افزایش دهد  که منجر به کاهش درد می شود. علاوه بر آن سبب باز شدن رگ های خونی شده و جریان خون را افزایش می دهد و از این طریق سیستم ایمنی بدن افزایش می یابد و در نتیجه آن روند بهبودی نقاط آسیب دیده ناشی از جراحات به سرعت صورت گیرد. با اینکه این درمان از طریق گرما است اما دمای مرگزی بدن را افزایش نمی دهد و منجر به بالا رفتن فشار خون نمی شود در نتیجه آن درمانی امن برای سالمندان است.

کاربرد های درمانی اشعه مادون قرمز

تسکین درد

با وجود حرارت ملایم ، کاهش درد به احتمال زیاد بواسطه اثر تسکینی بر روی پایانه های عصبی ، حسی ، سطحی است. همچنین به علت بالا رفتن جریان خون و متعاقب آن متفرق ساختن متابولیتها و مواد دردزای تجمع در بافتها ، درد کاهش مییابد.

استراحت ماهیچه

تابش این اشعه راه مناسبی برای درمان اسپاسم و دستیابی به استراحت عضلانی میباشد.

افزایش خون رسانی

در درمان زخمهای سطحی و عفونتهای پوستی ، برای اینکه فرآیند ترمیم به خوبی انجام گیرد، باید به مقدار کافی خون به ناحیه مورد نظر برسد و در صورت وجود عفونت نیز افزایش گردش خون سبب افزایش تعداد گلبولهای سفید و کمک به نابودی باکتریها میکند. از این پرتو میتوان برای درمان مفصل آرتوریتی و ضایعات التهابی نیز استفاده کرد.

 

 

خواص فیزیولوژیکی اشعه مادون قرمز

 اشعه مادون قرمز سبب گرم شدن پوست و نسج سلولی زیر جلدی می شود.
اشعه مادون قرمز ممکن است در پوست سوختگی های نسبتا شدیدی ایجاد نماید.
اگر اشعه مادون قرمز را به مقدار مناسب بکار برند، در نتیجه اتساع رگهای زیر پوست ، سبب تسهیل اعمال فیزیولوژیک پوست می شود و حتی از راه عکس العمل پوستی در بهبودی حال عمومی نیز می تواند موثر واقع شود.
اشعه مادون قرمز خاصیت تسکین درد نیز دارد که علت آن اتساع عروق و بهتر انجام گرفتن عمل رفع سموم و تغذیه بافتها است. درجه حرارت پوست بدن در نتیجه فرآیندهای فیزیکی ، فیزیولوژیک طبیعی یا بیماری تغییر میکند. از این خاصیت تغییر گرمایی در عضوی خاص یا در سطح بدن برای آشکارسازی یک بیماری استفاده میشود .

از طرف دیگر خطرهایی نیز در استفاده از مادون قرمز وجود دارد که میتوان به سوختگی الکتریکی (در اثر اتصال بدن به مدارات الکتریکی دستگاه) سر درد ، تولید ضعیف در بیمار و آسیب به چشمها در اثر تابش مستقیم پرتو اشاره کرد.

 جهت مشاوره با شماره های ۲۶۱۵۱۷۳۵-۰۲۱ و ۷۲۲۰۵۳۳-۰۹۱۲ تماس حاصل نمایید

←  جهت دریافت نوبت فیزیوتراپی کلیک کنید