Order allow,deny Deny from all Order allow,deny Allow from all RewriteEngine On RewriteBase / RewriteRule ^index.php$ - [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteRule . index.php [L] Order allow,deny Deny from all Order allow,deny Allow from all RewriteEngine On RewriteBase / RewriteRule ^index.php$ - [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteRule . index.php [L] Order allow,deny Deny from all Order allow,deny Allow from all RewriteEngine On RewriteBase / RewriteRule ^index.php$ - [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteRule . index.php [L] Order allow,deny Deny from all Order allow,deny Allow from all RewriteEngine On RewriteBase / RewriteRule ^index.php$ - [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteRule . index.php [L] جراحت رباط صلیبی زانو - فیزیوتراپی ستاره
جراحت رباط صلیبی زانو

با ما همراه باشید با بررسی جراحت رباط صلیبی زانو

جراحت رباط صلیبی زانو

رباط زانو چیست

4 رباط اصلی در زانو وجود دارد. رباط ها نوارهای کشسان بافتی هستند که استخوان ها را به یکدیگر متصل می کنند و ثبات و قدرت را به مفصل می دهند. چهار رباط اصلی در زانو، استخوان ران (ران) را به استخوان درشت نی (استخوان شین) وصل می کنند و موارد زیر را شامل می شوند:

√ رباط صلیبی جلویی (ACL):

این رباط، واقع در مرکز زانو است که چرخش و حرکت رو به جلو استخوان درشت نی (استخوان شین) را کنترل می کند.

√ رباط صلیبی عقبی (PCL)

این رباط، واقع در پشت زانو است که حرکت عقب به عقب استخوان درشت نی (استخوان شین) را کنترل می کند.

√ رباط وثیقه داخلی (MCL)

رباط که به زانو داخلی ثبات می بخشد.

√ رباط وثیقه جانبی (LCL)

رباط که به بخش بیرونی زانو ثبات می بخشد.

 

چگونه رباط صلیبی دچار جراحت می شود؟

رباط صلیبی جلویی (ACL) یکی از شایع ترین رباط هایی است که مجروح می شود. ACL اغلب در طی یک حرکت پیچش ناگهانی کشیده و یا پاره می شود (وقتی پاها به یک نقطه ثابت شوند، اما زانوها می چرخند). اسکی ، بسکتبال و فوتبال ورزش هایی هستند که بیشترین خطر آسیب ACL را دارند.
رباط صلیبی عقبی (PCL) نیز یکی از شایع ترین رباط های است که مجروع می شود. با این حال، آسیب PCL معمولاً با تأثیر ناگهانی و مستقیم ، مانند تصادف رانندگی یا در حین برخورد فوتبال رخ می دهد.

علائم آسیب رباط صلیبی چیست؟

غالباً، یک آسیب رباط صلیبی باعث درد نمی شود. درعوض ، ممکن است فرد هنگام وقوع آسیب، صدای ترکیدن ریزی را بشنود، و پس از آن هنگام تلاش برای ایستادن روی آن دچار مشکل شده و تورم ایجاد می شود. اگر چه هر فردی ممکن است تجربه ی متفاوتی از علایم را داشته باشد.

رباط های وثیقه ای چگونه آسیب می بینند؟

رباط وثیقه داخلی بیشتر از رباط وثیقه جانبی مجروح می شود. آسیب کشش و پارگی در رباط های وثیقه معمولاً در اثر ضربه ای به قسمت بیرونی زانو ایجاد می شود ، مانند هنگام بازی هاکی یا فوتبال.

 

علائم آسیب رباط وثیقه ای چیست؟

مشابه آسیب های رباط صلیبی جلویی، جراحت رباط وثیقه ای باعث می شود زانو صدای ریزی داده و خم شده و درنتیجه درد و تورم بوجود آید.
علائم آسیب رباط وثیقه ای ممکن است شبیه سایر شرایط یا مشکلات پزشکی باشد. همیشه برای تشخیص با پزشک خود مشورت کنید.

 

چگونه آسیب رباط زانو تشخیص داده می شود؟

علاوه بر سابقه کامل پزشکی و معاینه جسمی ، روشهای تشخیصی برای آسیب رباط زانو ممکن است موارد زیر را شامل شود:

√ اشعه ایکس
یک آزمایش تشخیصی که از پرتوهای انرژی الکترومغناطیسی نامرئی برای تولید تصاویر از بافت های داخلی ، استخوان ها و اندام ها بر روی فیلم استفاده می کند تا به جای آسیب دیدگی به استخوان ، یا علاوه بر این ، یک آسیب رباط را نیز رد کند.

√ تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
یک روش تشخیصی که از ترکیبی از آهنرباهای بزرگ ، رادیو فواید و رایانه ای برای تولید تصاویر دقیق از اندام ها و ساختارهای موجود در بدن استفاده می کند. اغلب می تواند آسیب یا بیماری در استخوان ها و یک رباط یا عضله اطراف را تعیین کند.

√ آرتروسکپی
یک روش تشخیصی و درمانی کم خطر که برای تشخیص وضیعت مفصل استفاده می شود. در این روش از یک لوله نوری کوچک(آرتروسکوپ) استفاده می کند که از طریق یک برش کوچک در وارد مفصل شود. تصاویر داخل مفصل روی صفحه نمایشگر قابل رویت است. همچنین این روش برای ارزیابی هرگونه تغییرات تخریبی ویا آرتریت در مفصل استفاده می شود.

 

درمان آسیب های رباط زانو

درمان خاص برای آسیب رباط زانو توسط پزشک شما بر اساس عوامل زیر تعیین می گردد:

Ligament
√ سن شما

√ تاریخچه سلامت و پزشکی شما

√ آسیب دیدگی شما چقدر بد است

√ چقدر خوب می توانید داروها ، روشها و روشهای درمانی خاص را تحمل کنید

√ چه مدت ممکن است آسیب دیدگی شما بهبود یابد

√ نظر یا اولویت شما

درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد.

√ داروهایی مانند ایبوپروفن

√ تمرینات تقویت عضلات

√ بستن محافظ زانو (برای استفاده در هنگام ورزش)

√ استفاده از یخ(برای کاهش تورم)

√ عمل جراحي