Foot-pain-in-exercise

با ما همراه باشید با بررسی دلایل پا درد

دلایل پا درد

چه چیزی باعث پا درد می شود؟

هر پا از 26 استخوان و بیش از 33 مفصل کوچک تشکیل شده است که با رباط ها، ماهیچه ها و تاندون ها کار می کنند. این اتصالات ساختاری را ایجاد می‌کنند که می‌تواند هم پایدار و در عین حال انعطاف‌پذیر و سازگار با محیط خود باشد.

با افزایش سن، ساختار پا به خصوص در قوس پا تغییر می کند. آرتریت ممکن است مفاصل پا را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

 

علل شایع پا درد

به دلیل پیچیدگی آن، علل زیادی برای پا درد وجود دارد. برخی از موارد رایج عبارتند از:

 • کفش نامناسب

 • تغییر در فعالیت (مانند تغییر شغل یا برنامه آموزشی)

 • اضافه وزن داشتن

 • پیری طبیعی

 • تروما (ضربه مانند افتادن یک جسم سنگین روی پای شما)

 • بیماری هایی همچون آرتروز (که ممکن است شما و همچنین نحوه کار پاهای شما را تحت تاثیر قرار دهد)

درک این نکته مهم است که هیچ دو پا یکسان نیستند، بنابراین وضعیت هر فرد ممکن است متفاوت باشد. گاهی اوقات درد یا احساسات مختلف مانند بی حسی یا گزگز در پاها ممکن است در واقع از سایر قسمت های بدن منعکس شود. گاهی اوقات به این درد ارجاعی می گویند.

 

علل درد در پاشنه ی پا

دلایل زیادی برای درد پاشنه وجود دارد. یکی از شایع‌ترین علل، وضعیتی به نام فاسیای کف پا است، اما عوامل دیگری نیز می‌توانند باعث درد پاشنه پا شوند:

 • کفش ضعیف یا نادرست،

 • اضافه وزن داشتن،

 • تحریک اعصاب پاشنه پا،

 • نازک شدن پد چربی پاشنه پا،

 • آرتروز مفصل ساب تالار،

 • یا شکستگی استخوان پاشنه (کلکانئوم)

 

فاسیای کف پا چیست؟

فاسیای کف پا یک رباط قوی است که از قسمت جلویی استخوان پاشنه (کالکانئوم) تا انگشتان پا کشیده شده است که در برخی افراد دچار درد و التهاب می شود. این اتفاق میتواند زمانی رخ دهد که فاسیای کف پا تحت فشار ثابت باشد.

علل شایع عبارتند از: ایستادن طولانی مدت (به ویژه در کفش های غیر طبی)، اضافه وزن، سفت شدن ساق پا، یا گاهی اوقات پس از آسیب به پاشنه پا. زمان معمول از سال برای شروع این درد تابستان است، زمانی که مردم با پای برهنه یا با صندل و دمپایی غیرمناسب راه می روند.

بسیاری از افراد ممکن است خار پاشنه را به عنوان یک علت درد ذکر کنند. اینها اغلب در افراد مبتلا به فاسیای کف پا دیده می شود، اما علت درد در نظر گرفته نمی شوند.

تاندونیت آشیل

تاندون آشیل ساختار بند ضخیمی است که در پشت مچ پا احساس می شود. این یک تاندون بسیار قوی است که ماهیچه های ساق پا (گاستروکنیوس و سولئوس) را به استخوان پاشنه (کالکانئوس) متصل می کند و در هنگام بالا آمدن پاشنه (روی نوک انگشت پا) مانند هنگام راه رفتن یا دویدن کار می کند.

بیشتر صدمات وارده به تاندون آشیل، مشکلات افزایش فشار است که اغلب به دلیل استفاده بیش از حد ایجاد می شود. به عنوان مثال، افزایش سریع برنامه های تمرینی، یا انجام فعالیت جدیدی که به آن عادت ندارید.

کفش نامناسب یا غیرطبی در کنار عوامل طبیعی مانند شکل پای شما ممکن است شما را در معرض خطر افزایش فشار تاندون آشیل قرار دهد.

تاندونیت آشیل یک اصطلاح قدیمی است که این وضعیت را به عنوان التهاب توصیف می کند. اکنون می دانیم که همیشه اینطور نیست و معمولاً درد ناشی از سفت شدن (و/یا ضعیف بودن) ماهیچه های ساق پا، روند پیری (با افزایش سن تاندون انعطاف پذیری کمتری پیدا می کند و توانایی جذب شوک را کاهش می دهد) و همچنین جراحت یا تروما باعث این اتفاق می شود.

 

پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا زمانی اتفاق می‌افتد که مچ پای خود را به شکلی سریع و با شدت بغلتانید یا بچرخانید. این می تواند منجر به آسیب به رباط هایی شود که از مفصل مچ پا حمایت می کنند. بیشتر رگ به رگ شدن ها زمانی اتفاق می افتد که پای خود را به سمت داخل بچرخانید و در نتیجه در رباط های خارجی (جانبی) درد ایجاد می شود.

بسته به شدت رگ به رگ شدن رباط ها، علائم و نشانه ها می تواند به صورت زیر باشد:

 • درد در قسمت خارجی مچ پا هنگام تحمل وزن و/یا لمس آن ناحیه.

 • تورم، و گاهی اوقات مقداری کبودی

 • درد روی مچ پا، یا حرکت محدود آن

بسیاری از پیچ‌خوردگی‌های مچ پا نیازی به مداخله حرفه‌ای ندارند، اما اگر استخوان بسیار حساس باشد یا بعد از آسیب نتوانید وزنی روی مچ پا تحمل کنید، معقول است که آن را توسط یک متخصص معاینه کنید تا شکستگی رد شود.

 جهت مشاوره با شماره های ۲۶۱۵۱۷۳۵-۰۲۱ و ۷۲۲۰۵۳۳-۰۹۱۲ تماس حاصل نمایید

←  جهت دریافت نوبت فیزیوتراپی کلیک کنید